Tajemniczy szmaragd

Szmaragd to odmiana berylu czyli minerału, który należy do grupy krzemianów. Jego nazwa nawiązuje do charakterystycznej barwy tego minerału, a jest ona wywołana podstawieniami jonów chromu, czasem także wanadu i żelaza. Sama nazwa pochodzi od perskiego szmaragd, które w greckim, a później łacińskim zostało przekształcone na smaragdus esmeraude, esmeralde. Współczesna nazwa emerald pojawiła się jednak już w angielskim w XVI w i przez pewien okres oznaczała po prostu minerał o zielonym kolorze.

Hale stalowe
http://iceberg.com.pl/
Budowa hal i konstrukcji stalowych, urządzania chłodnicze.
Zapoznaj się z ofertą firmy Iceberg.

Szmaragdy ma związek ze skałami metamorficznymi czyli łupki mikowe, przeobrażone wapienie. Występują one w żyłach pegmatytowych granitów oraz w piaskach i żwirach złóż wtórnych. Występuje on głównie w Austrii, Australii, Brazylii, Egipcie, Indiach, Norwegii, Kolumbii, a także w Libii, Madagaskarze, Mozambiku, Pakistanie, RPA, USA oraz Zambii. Także w Polsce występują szmaragdy, te jednak nie nadają się do celów jubilerskich.

Szmaragd był wykorzystywany przez ludzkość od bardzo dawna. Szmaragdy zostały odnalezione już w grobowcach faraonów. Znaleziono je także w Pompejach oraz Herkulanum. Co ciekawe, wzmianki o tym kamieniu szlachetnym można znaleźć także w Nowym i Starym testamencie. Szmaragd jest kamieniem, który jest znajdowany do dzisiaj w przeróżnych skarbcach. Jeśli chodzi o same kopanie, gdzie wydobywa się te kamienie, to można znaleźć je głównie w Górnym Egipcie, a są to słynne Kopalnie Kleopatry. Mówi się nawet, że oszlifowany szmaragd służył jako soczewka cesarzowi Neronowi podczas oglądania walk gladiatorów. W starożytności grawerowany szmaragd używany był jako pieczęć. Był jednak taki okres w historii, w którym Kopalnie Kleopatry zostały zapomniane i przez to szmaragdy stały się bardzo rzadkie i cenne. Dzisiaj mówi się o wielu miejscach, gdzie występują szmaragdy, jednak za te najlepszej jakości uznaje się kamienie pochodzące z Austrii w Habachtal. Najpiękniejsze szmaragdy z kolei można odkryć w Muzo i Chivor, gdzie znajdują się najpiękniejsze okazy, które osiągają na rynkach olbrzymie ceny.

Szmaragdy dzisiaj są używane głównie w jubilerstwie. Jest to bardzo poszukiwany i wyjątkowo cenny kamień jubilerski, jednak są także osoby, dla których stanowi on wartość kolekcjonerską. W jubilerstwie jest on stosowany już od czasów starożytnych. Bez wątpienia najbardziej ceniony był w starożytnym Egipcie, Persji, Arabii, a także u Majów i Azteków. Ciekawostką jest, że największy szmaragd o wartości jubilerskiej został wydobyty w Kolumbii. Na tych terenach są największe okazy, są one jednak często spękane. Rekord największego wydobytego kamienia należy jednak do Uralu w Rosji. Jeśli chodzi o największy wyrób, który został wykonany z jednego kryształu to jest to ciemnozielona rzeźbiona waza o wysokości 10 cm. Znajduje się ona w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

Dzisiaj szmaragdy produkuje się także syntetycznie. Można je odróżnić od tych naturalnych właśnie za pomocą kształtu inklucji. Ulepsza się także kamienie poprzez wygrzewanie ich w olejach. W ten sposób można ukryć skazy, rysy oraz pęknięcia.