Kwarc

Kwarc to minerał z gromady krzemianów przestrzennych. Zbudowany jest głównie z dwutlenku krzemu. Charakterystyczne dla wszystkich odmian kwarcu jest to, że są one przeźroczyste lub mają mleczny odcień. Kwarce posiadają kilka odmian.

Montaż podłóg Warszawa
http://vipparkiet.pl/
Dobierzemy dla Ciebie podłogę idealną dla Twojego wnętrza.
Odwiedź nasz salon VIP Parkiet w Warszawie.

Czysty bezbarwny odcień to kryształ górski, czasem nazywa się go także kryształem skalnym. Bardzo istotne jest to,  że prawdziwy kwarc wydaje się być zimny w dotyku. Ma to związek z bardzo wysokim przewodnictwem cieplnym, które dziesięciokrotnie wyższe niż dla wody. Dodatkowo kwarce charakteryzuje także wysoka pojemność cieplna kwarcu. Kwarc był wykorzystywany także w starożytnym Rzymie, właśnie dlatego, ze jest zimny w dotyku. Używano dużych kryształowych kul do chłodzenia dłoni. Za pomocą tego wrażenia można także odróżnić kryształ górski od szła. Szkło w dotyku wydaje się być znacznie cieplejsze.

Kwarc jest najbardziej popularnym minerałem w skorupie ziemskiej. Jest on także składnikiem bardzo wielu skał magmowych, które są przesycone krzemionką. Występuje on także często w postaci żył kwarcowych czyli kwarc mleczny. Występowanie kwarcu jest zależne od jego konkretnej odmiany. Wiadomo jednak, że dobrze wykształcone i szczególnie duże kryształy są spotykane w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju, Kazachstanie, na Ukrainie oraz na Madagaskarze.

Zabarwione kryształy posiadają swoje osobne nazwy. Kwarc o kolorze fioletowym to ametyst, żółty kwarc to cytryn, ciemnobrunatny to kwarc zadymiony.

Zastosowanie kwarcu jest bardzo szerokie. Dzisiaj najczęściej stosuje się go w przemyśle szklarskim, ceramicznym oraz w optyce. Zdarza się także, że jest stosowany w radiotechnice. Z kolei odmiany szlachetne stosuje się głównie w jubilerstwie. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że wyroby z krzemienia są znane już od początku epoki kamiennej. Kwarc jest także idealnym minerałem dla kolekcjonerów, ponieważ niektóre egzemplarze dają niesamowite efekty wizualne.

W przypadku litoterapii najbardziej ceniony jest kryształ górski. Zdaniem terapeutów posiada on bardzo silne właściwości lecznicze oraz magiczne. Warto zwrócić uwagę na to, że może występować on w różnych formach kolorystycznych. Może być zupełnie przeźroczysty, jak szkło, a także mieć prześwitujący biały kolor, który ma odcień mleka. Uważa się, że oczyszcza on atmosferę i usuwa negatywne wibracje wprowadzając na ich miejsce zwyczajną harmonię. Jego zadaniem jest oczyszczenie aury i pomoc w uzyskaniu odpowiedniej koncentracji. Jeśli chodzi o jego działanie na psychikę ludzką to pomaga on w wzmocnieniu intuicji oraz leczy i usuwa blokady psychiczne. Wnosi on czystość do umysłu i duszy. Osoby, które mają styczność z kryształem górskim są znacznie bardziej zrelaksowane i potrafią się skupić na obranym przez siebie celu. W medycynie naturalnej ma bardzo szerokie spektrum zastosowania. Bardzo często jest wykorzystywany jako odpromiennik negatywnych energii oraz talizman, który przyciąga dobry los. Pomaga on w pracy intelektualnej, ponieważ z jego pomocą możemy przyswoić znacznie szybciej większą ilość informacji. Dodatkowo pomaga także oczyścić relacje partnerskie z negatywnych emocji. Kryształ górski można zaprogramować do tego by pomógł nam osiągnąć konkretny cel. Należy jednak pamiętać o tym, że wymaga on bardzo częstego oczyszczania.